Skip to content
October 16, 2012 / zendani1

یک سایت نزدیک به اصولگرایان مدعی شد: تصمیم اصلاح‌طلبان رادیکال برای معرفی موسوی به عنوان کاندیدای ریاست‌ جمهوری

 

IMAGE634804503327103678  یک سایت نزدیک به اصولگرایان مدعی شد: تصمیم اصلاح‌طلبان رادیکال برای معرفی موسوی به عنوان کاندیدای ریاست‌ جمهوری

 

:متن خبر منتشر شده توسط  سایت اصولگرای فاطرنیوز به شرح زیر است

از رضا پهلوی تا آیت‌الله هاشمی از «انتخابات آزاد» می‌گویندتصمیم اصلاح‌طلبان رادیکال برای معرفی موسوی به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی فاطر، «انتخابات آزاد» کلیدواژه‌ای است که از چند ماه قبل بارها از سوی طیف رادیکال اصلاح‌طلبان به‌کار برده شده است.

چهره‌های برجسته این جریان رادیکال تأکید کرده‌اند که تنها راه برون‌رفت از وضعیت فعلی برگزاری «انتخابات آزاد» است.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ‌که اولین انتخابات ریاست‌جمهوری پس از انتخابات جنجالی و حاشیه‌ساز سال ۸۸ است، خردادماه سال آینده برگزار خواهد شد.‌

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای شورای عمومی انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران می‌‌گوید: برگزاری «انتخابات آزاد»، شفاف و منطبق بر قانون اساسی می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات کشور را حل کرده و علاوه بر افزایش اعتماد مردم و دوستداران نظام، دشمنان خارجی کشور را در بسیاری از زمینه‌ها خلع سلاح و مأیوس کند.

حجت‌الاسلام سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور دولت اصلاحات هم تأکید می‌کند که مطلوب این است که یک «انتخابات آزاد» و واقعاً اطمینان‌بخشی برگزار شود که مردم بتوانند آزادانه انتخاب کنند.

او در جای دیگری ‌بر ضرورت برگزاری «انتخابات آزاد» تأکید کرده و می‌گوید: اگر «انتخابات آزاد» برگزار شود و نقدها هم بشود، مردم انتخاب می‌کنند و مسئولیت انتخاب خود را نیز می‌پذیرند و اگر انتخابشان درست نبود، هزینه آن را هم می دهند و ۴ سال بعد فرد دیگری را انتخاب می‌کنند.

همچنین محمدرضا خاتمی نائب رئیس مجلس ششم و دبیرکل حزب منحل‌شده مشارکت ‌در گفت‌وگو با روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد تأکید می‌کند: اصلاح‌طلبان زمانی می‌آیند که انتخابات آزاد باشد. هدف برگزاری انتخابات آزاد است. برگزاری انتخابات آزاد یعنی اعلام عملی تغییر سیاست‌ها و یعنی همه‌ چیز و همه کس در چارچوب قانون.

غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران که به دلیل جرائم مالی از این سمت کنار گذاشته شده بود نیز فقط «انتخابات آزاد» را ‌راه‌حل بهتر اداره شدن کشور عنوان کرده است.

آقای کرباسچی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸،  رئیس ستاد انتخابات مهدی کروبی از کاندیداهای ناکام این انتخابات بود.

علاوه براصلاح‌طلبلان رادیکال داخلی، در خارج از ایران هم ‌برخی افراد خواستار برگزاری «انتخابات آزاد» در سال آینده شده‌اند.

رضا پهلوی پسر محمدرضا شاه یکی از این افراد است که چندین بار بر ضرورت برگزاری انتخابات آزاد تأکید کرده است.

او می‌گوید که ‌برای دستیابی به حکومت صندوق رأی و حاکمیت پایدار مردم بر مردم در ایران، در چارچوب برگزاری «انتخابات آزاد»، سالم و عادلانه بر اساس معیارهای بین المللی، از پا نخواهد نشست.

فرزند محمدرضا پهلوی همچنین تأکید کرده است: ما باید با خرد جمعی خطر جنگ را از بین ببریم و از دنیا و سازمان‌های حقوق بشری دنیا بخواهیم که ما را در انجام خواست برگزاری یک «انتخابات آزاد» کمک کنند.

رضا پهلوی راه رسیدن به انتخابات آزاد را «‌گذشتن از ‌سد جمهوری اسلامی» از طریق «نافرمانی‌های مدنی همچون اعتصابات سراسری» عنوان می‌کند.

اما آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری معتقد است: «‌امروز شعار جریان فتنه برگزاری انتخابات آزاد است و از نگاه آن‌ها انتخاباتی آزاد است که فقط نام آن‌ها از صندوق بیرون بیاید، در غیر این صورت انتخابات آزاد نیست».

سایت رجانیوز نیز در تحلیلی به صحبت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره ضرورت برگزاری انتخابات آزاد اشاره می‌کند و می‌نویسد: ‌»هدف اصلی او (هاشمی) ‌زمینه‌سازی برای برگرداندن بدون شرط دست کم بخشی از فعالان فتنه ۸۸ – که ارتباط نزدیکی با وی دارند- به صحنه سیاسی کشور است؛ با این توجیه که انتخابات آزاد موجب جلب اعتماد عمومی و حمایت مردمی می‌شود و لازمه آن هم حضور همه گروه‌های سیاسی حتی سردمداران داخلی فتنه آمریکایی-صهیونیستی ۸۸ است. در همین راستاست که او به مانور ویژه بر موضوع «انتخابات آزاد» مشغول است. معنی دیگر «انتخابات آزاد و شفاف» – پس از شبهه افکنی درباره سلامت انتخابات – تاکید بر حضور همه سیاسیون از جمله همه اصلاح طلبان در انتخابات است».

برخی از کارشناسان سیاسی طرح موضوع «انتخابات آزاد» در ماه‌های منتهی به انتخابات سال ۹۲ را مشابه تشکیل «کمیته صیانت از آرا» عنوان می‌کنند.

«صیانت از آرا» نام کمیته‌ای بود که چندماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی تشکیل شد و مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند آیت‌الله هاشمی ‌که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد نیز یکی از اعضای آن بود.

کمیته «صیانت از آرا» که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان آن‌را غیرقانونی و مغایر قانون اساسی دانسته بود، گفته می‌شد با تقلید از طرح‌های تشکلی آمریکایی به نام «خانه‌ آزادی» تشکیل شده است.

«خانه آزادی» بنیادی سیاسی و وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) است.

شنیده‌های خبرنگار فاطر حاکیست که اصلاح‌طلبان قصد دارند با طرح موضوع انتخابات آزاد از یک سو، و همچنین تأکید بر کاندیداتوری “میرحسین موسوی” در این انتخابات، رویکرد خاصی را در انتخابات ریاست جمهوری آتی دنبال کنند.

میرحسین موسوی به دلیل اقدامات خود پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، هم اکنون در حصر خانگی به سر می‌برد.

در این‌باره ‌علی‌اکبر موسوی‌خوئینی‌ها‌ دبیرکل مجمع روحانیون‌‌ در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با بیان اینکه «اگر انتخابات آزاد در کار باشد، می‌توان به آن فکر کرد»، می‌گوید: «باید شخصیت‌هایی مثل آقای مهندس موسوی و جناب آقای کروبی بتوانند در صحنه انتخابات حاضر شوند اما اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نبوده و قابل قبول نیست».

قانون اساسی جمهوری اسلامی نظارت بر انتخابات را وظیفه شورای نگهبان می‌داند.

سخنگوی این شورا پیش‌تر تأکید کرده بود: «قطعاً صلاحیت کسانی که در فتنه ۸۸ حضور و مشارکت فعال داشته‌اند، ‌تأیید نخواهد شد.»

یک سایت نزدیک به اصولگرایان مدعی شد: تصمیم اصلاح‌طلبان رادیکال برای معرفی موسوی به عنوان کاندیدای ریاست‌ جمهوری Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: