Skip to content
September 26, 2012 / zendani1

جهل خودخواسته عده‌ای که آگاهانه به هم چشمبند می زنند تا واقعیتها را نبینند

 

528507 10151161353590982 989108354 n جهل خودخواسته عده‌ای که آگاهانه به هم چشمبند می زنند تا واقعیتها را نبینند

  به دنبال انتشار کاریکاتوری در صفحه آخر روزنامه «شرق» به نام «چشم بندان»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید که این کاریکاتور به «رزمندگان اسلام» توهین کرده است و هیات نظارت باید روزنامه شرق را توقیف کند.

کاریکاتور «چشم بندان» که در شماره روز سه شنبه، چهارم مهر، روزنامه شرق منتشر شده است، افرادی را نشان می دهد که در حال بستن چشم های یکدیگر هستند.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته است که ۱۲۰ نماینده مجلس این کاریکاتور را «موهن نسبت به رزمندگان اسلام» خوانده و بیانیه‌ای در اعتراض به آن امضا کرده‌اند.

به گفته این معترضان، انتشار طرح مذکور با «هفته دفاع مقدس» مصادف است و اشاره آن به بستن سربندهای «یا زهرا» و غیره در زمان جنگ ایران و عراق توسط نیروهای ایرانی است و این کاریکاتور قصد دارد این نکته را القا کند که این سربازان «کورکورانه» به جبهه‌ها رفته‌اند.

متن زیر نوشته‌ای است از  رضا گنجی روزنامه نگار مقیم ایتالیا و همچنین توضیحات هادی حیدری طراح کاریکاتور شرق:

به نظر من همه آنهایی که کارتون زیبای هادی حیدری را توهین آمیز تلقی کرده اند به نوعی خودشان را در آن دیده اند و از رسوا شدنشان با این کارتون برآشفته اند. نماینده مجلسی که با فرض توهین احمدی نژاد به نمایندگان تنها واکنشش این است که «آقای رییس جمهور بهتر است جمله‌ای که به کار برده اند را به نحوی اصلاح کند که دشمنان خارجی از آن سوء استفاده نکنند» یا خودش را بزنند به کوچه علی چپ و بگوید رییس جمهور لابد گفته «نمایندگان “آب” خورده اند!» طبیعی است که تصویر خودش را در کارتونی بیابد که موضوعش جهل خودخواسته است. جهل خودخواسته عده‌ای که آگاهانه به هم چشمبند می زنند تا واقعیتها را نبینند. جهل خودخواسته‌ای که چشم‌ها را بر روی واقعیت ویرانگر تحریم و تحقیر بسته و تقلای انسانهای بی‌گناه برای بهره بردن از حقوق طبیعی خود، برای بدست آوردن حق حیات، نمی بیند. چشم بر گرفتاری هرروزه و سرنوشت تلخ مردم کوچه و خیابان می بندد و به مجیزگویی قدرت مشغول است. چنین جاهلانی طبیعی است به هر چیزی متوسل شوند و هرکس تلاش کند چشمبند را کنار بزند دشمن بپندارند. اینبار قرعه به نام هادی حیدری عزیزمان افتاده که هر کس از نزدیک دیده باشدش به پاکی و مدارا و احترامی که برای همه و خصوصاً رزمندگان سالهای جنگ قائل است معترف است. متاسفانه در وضعیتی که فکر و ذکر آقایان جنگ است طبیعی است که یک کارتون مطبوعاتی ساده را که به هرچیز دیگری از جمله صف زندانیان بیشمار این دوران هم می شود شبیه کرد با تصاویر جنگی انطباق دهند و بگوید اینها رزمندگان جنگ بیست سال پیش اند! واقعاً چه انتظاری است از کسانی که چفیه و سربند و تسبیح و امثال آن را مقدس کرده اند و سالهاست نانش را می خورند؟   حالا حکایت این صد و چند نماینده است که به تعبیر خودشان به “کاریکاتور موهن روزنامه ش ر ق [!] ” اعتراض کرده اند و خواهان تعطیلی روزنامه شرق و محاکمه‌های کذایی شده اند و وعده داده اند امضا‌ها به دویست برسانند. هاه!‌ای چشم بسته ها! اصلا برسانیدش به ۲۹۰! شما که چشمتان را بسته اید و دارید”مرامی” امضا می کنید و فرقی نمی کند برایتان.   وای به حال ما که در دوره قهقرا زندگی می کنیم. هادی عزیز مراقب خودت باش.   رضا گنجی روزنامه نگار – رم

 

توضیح هادی حیدری طراح کاریکاتور شرق

کارتونی که روز دوشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۱با عنوان «چشم‌بندان» در روزنامه شرق منتشر کردم، با سوء‌برداشت عده‌ای، در حال تبدیل به یک مناقشه است. گروهی از جریانات، با برداشت نادرست از این کارتون و با سوء استفاده از احساسات مردم شریف ایران نسبت به رزمندگان جنگ، به ایجاد فضای مسموم پرداخته‌اند. لازم می‌دانم توضیحاتی را به حضور مخاطبان عزیز بنویسم:   ۱- کسانی که گذشته مرا و خانواده‌ام را می‌شناسند، از عمق ارادتم نسبت به رزمندگان شجاع جنگ، آگاهند. در هیچ شرایطی حاضر به اهانت به این بزرگواران که همه‌ی ما مدیون از جان گذشتگی‌هایشانیم نخواهم بود.   ۲- مقصود از این طرح، نشان دادن «جهل» است که عده‌ای در روز روشن در حال بستن چشمان یکدیگرند تا روشنایی آفتاب را نبینند. اگر طراح، بخواهد رزمندگان را به تصویر بکشد، باید لباس جنگ، سلاح جنگ و فضای جنگ را به تصویر بکشد.   از همه کسانی که شبهه‌ای دارند تقاضا می‌کنم تا به دور از جوزدگی‌ها و با لحاظ توضیحاتم، طرح را مورد بازبینی قرار دهند.   هادی حیدری ۵ مهرماه ۱۳۹۱

جهل خودخواسته عده‌ای که آگاهانه به هم چشمبند می زنند تا واقعیتها را نبینند Source: Sepidedam.Org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: